Forum Sport365
#

Mergi inapoi   Forum Sport365 > In afara sportului > Arhiva
Inregistreaza-te Intrebari frecvente Lista de membri Calendar Arcade Marcheaza Forumurile citite

Reply

LinkBack Thread Tools Display Modes
  #1 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 12:10
Regele Fotbal's Avatar
Senior Member

Data inscrierii: Jun 2006
Echipa preferata: Poli&Nationala&Fortuna Covaci
Locatia: Timisoara
Implicit Ce inseamna Dinamo in limba romana?

Cu riscul de a-i supara pe fanii din Stefan cel Mare: ce inseamna Dinamo in limba romana? E clar ca denumirea vine de la "familia" de cluburi Dinamo dupa model sovietic. Dar de ce se pastreaza si astazi acest nume?
Reply With Quote
  #2 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 12:13
alejandro's Avatar
zimbrisor

Data inscrierii: May 2006
Echipa preferata: Galben-Verde
Locatia: Moldova ocupata
Implicit

Dinamo inseamna: Dinamo Moscova,Dinamo Kiev,Dinamo Tbilisi,Dinamo Bucuresti,Dinamo Chisinau,Dinamo Tighina,Dinamo Baku etc....
Din cate stiu,in fiecare capitala a republicilor sovietice a existat cate un Dinamo...
Trebuie sa fac marturisirea de credinta ca poporul este parintele meu literar, ca trecutul pulseaza in mine ca un singe al celor disparuti: ca ma simt ca un stejar de la Orhei, cu mii si mii de radacini infipte in pamintul neamului meu
Mihail Sadoveanu.
Reply With Quote
  #3 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 12:14
aliss's Avatar
9 lives

Echipa preferata:
Locatia:
Implicit

De ce trebuie sa insemne neaparat ceva in limba romana?
Si de ce trebuie schimbat numele, n-am inteles?. Mie imi place numele asta si sincer chiar ma bucur ca nu are nici un "corespondent" in limba romana.
  #4 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 12:18
Tudose
Guest

Echipa preferata:
Locatia:
Implicit

Atat Dinamo cat si Steaua au aceleasi radacini, chiar daca unul din nume nu are corespondent in romana. Originile cuvantului sunt in grecescul "dinamis", sau cam asa ceva, ceea ce inseamna "miscare". Drept e ca la noi nu a venit din Grecia, ci mai dinspre Rasarit
Cred ca acum conteaza mai putin ce inseamna acest nume in limba romana. Important ar fi sa avem un fotbal curat, demilitarizat si sa ne asumam ceea ce a fost in trecut.
Reply With Quote
  #5 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 12:32
Angelina Jolie's Avatar
ceferista

Echipa preferata: C.F.R. GRUIA CLUJ
Locatia: C L u J
Implicit

Miscarea e totusi mai sanatoasa ca holbatul dupa stele.
  #6 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 12:35
aliss's Avatar
9 lives

Echipa preferata:
Locatia:
Implicit

Eu tot nu inteleg de ce ar trebui schimbat numele.
Daca a avut un trecut nu tocmai placut...asta inseamna sa ne ascundem sub alta denumire? Trecutul a fost asumat si reprezinta o parte din noi.

Daca eu ma duc si ii dau unuia in cap, dupa 10 -20 de ani, ar trebui sa imi schimb numele...pentru a nu ma mai lega nimic de trecut?
  #7 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 12:39
Tudose
Guest

Echipa preferata:
Locatia:
Implicit

A fost o incercare de schimbare a numelui in ianuarie 1990, se optase pentru Unirea Tricolor, adica una din echipele desfiintate pentru ca sa apara Dinamo. Miscarea a tinut doar cateva zile, s-a spus atunci ca numele e consacrat si trebuie sa ramana si, din cate mai stiu, s-au opus si fosti componenti ai echipei oborene abuziv desfiintate atunci.
In ceea ce priveste asumarea trecutului, ea e doar partiala, caci conducatorii si multi dintre suporteri il neaga sau evita discutiile pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #8 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 14:15
Darkslowstar's Avatar
Stegar

Echipa preferata: FC Brasov
Locatia: Bucuresti/Brasov
Implicit

Dinamo e un nume derivat din ruseste si are legatura cu NKVD de atunci (daca imi amintsc bine, vine de la o abreviere nkavedista), cea care a infintat setul de formatii de trista amintire si le-a dat numele acesta. In limba romana Dinamo nu inseamna nimic, dar poate fi tradus destul de simplu; KGB Bucuresti sau pt securistii romani patrioti: DST Bucuresti (DST: directia securitatii statului). Suna frumos nu, Aliss?
PS Si Steaua vine de la Steaua Rosie

http://drepturideautor.blogspot.com/

http://eusimuntele.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 14:21
Tudose
Guest

Echipa preferata:
Locatia:
Implicit

Au fost niste discutii in Parlament prin 1996-1997 despre o posibila origine de genul careia vorbeste Darkslowstar. Insa eu cred ca etimologia e din greceste, via Moscova - mai ales ca rusii au preluat niste lucruri de la greci, intre care si alfabetul.
Reply With Quote
  #10 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 14:42
Cainele's Avatar
eXXXtreme guru

Echipa preferata: Dinamo Bucuresti
Locatia: Capitala
Implicit

o discutie interesanta ar fi si cu fostele FCM ...actuale FC sau CF

PS: ontopic mie imi place la nebunie denumirea : Dinamo...
  #11 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 14:54
cip cip is offline
Senior Member

Echipa preferata: Dinamo
Locatia:
Implicit

Sa inteleg ca Houston Dynamo tot din rusa vine ? Sau e englezesc ? O echipa infiintata parca in 2005, luand locul lui San Jose Earthquakes (din cate denumiri existau pe lumea asta...au luat chiar una de sorginte ruseasca). Probabil si suporterii lui FC Dallas sau Colorado Rapids la fel isi pun problema. Cred ca se discuta aprins si pe forumurile lor de soccer.
Reply With Quote
  #12 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 15:10
BRASOV

Echipa preferata: FC Brasov
Locatia: Brasov
Implicit

Dinamo? Hmmm... nu prea suna bine... in fine... asa a fost decizia celor de atunci... dar park tot mai bine suna... Steagu' Rosu ... Forza Steagu!
  #13 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 15:29
degady64's Avatar
Senior Member

Locatia:
Implicit

DINAMO- Element prim de compunere savantă cu semnificaţia „(referitor la) forţă“, „energie“, „dinam“. [Var. dinam- şi -dinamie. / < fr. dynam(o)-, cf. gr. dynamis].

(Dictionar Neologisme 1986)

Dinamo sau Dynamo (Rusia si Ucraina Динамо, Belarus: Дына́ма) este cea mai veche societatea sportiva si de antrenament psihic in Uniunea Sovietica, creata in 1923.
Numele dat societatii vrea sa insemne "Putere in miscare", de la grecescul δύναμις; dynamis-putere si latinul motio, -miscare. Nu este o coincidenta faptul ca acest termen a fost inventat mai inainte de inventatorul german Ernst Werner von Siemens (1816 - 1892) pentru generatorul electric
  #14 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 15:48
ieppy's Avatar
GOD

Locatia:
Implicit

Quote:
Publicat prima data de Darkslowstar
Dinamo e un nume derivat din ruseste si are legatura cu NKVD de atunci (daca imi amintsc bine, vine de la o abreviere nkavedista), cea care a infintat setul de formatii de trista amintire si le-a dat numele acesta. In limba romana Dinamo nu inseamna nimic, dar poate fi tradus destul de simplu; KGB Bucuresti sau pt securistii romani patrioti: DST Bucuresti (DST: directia securitatii statului). Suna frumos nu, Aliss?
PS Si Steaua vine de la Steaua Rosie
si steagul, cat e steagul?

e derivat pe naiba, originea e in greaca. bey frate, cateodata ma intreb daca voi nu aveti alte probleme decat sa stati sa cautati tot felul de legaturi cu comunismul cand legatura e cat se poate de clara. e un club creat de comunism. punct si de la capat. get over it. get a life.

dark, nu am nimic cu tine, sti asta, doar ca s-a potrivit ce vroiam sa spun la qoute-ul tau.
  #15 (permalink)  
Vechi 01-06-2006, 15:51
bunduche's Avatar
Basarabia-Pamant romanesc

Echipa preferata: Steaua, Barcelona, Chelsea
Locatia: Bucuresti
Implicit

Dinamo = BLAT
Vechi

Reply

Thread Tools