Forum Sport365
#

Mergi inapoi   Forum Sport365 > In afara sportului > Arhiva
Inregistreaza-te Intrebari frecvente Lista de membri Calendar Arcade Marcheaza Forumurile citite

View Poll Results: Au vreo sansa sa se afirme acesti tineri talentati ?
Da, au o forma buna 22 59.46%
Nu, mai e de asteptat mult timp 5 13.51%
Nu stiu, probabil pe viitor 10 27.03%
Voters: 37. You may not vote on this poll

Reply

LinkBack Thread Tools Display Modes
  #1 (permalink)  
Vechi 02-07-2006, 11:08
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Data inscrierii: Jun 2006
Echipa preferata: FC Farul Constanta
Locatia: Constanta
Implicit Academia FC Farul

Acest topic este destinat tinerilor jucatori de la Farul care se integreaza incet incet in echipa mare.

O sa incercam sa-i trecem in revista aici si sa speram ca o sa actualizam aceast totpic de cat mai multe ori. Iata-i pe cei care au scos capul in fotbalul mare cu scuze daca omit pe cineva (in timp ii vom lua pe toti la rand si vom spune cateva cuvinte despre ei poate si ceva declaratii ale lor sau poate chiar aducerea lor pe acest forum pt a dialoga cu noi)
Ecest topic o sa ramana si cu siguranta peste ani o sa-i vedem in echipa mare a Farului titulari de drept sau poate sa speram la echipa nationala, si atunci o sa fie cu atat mai interesat de citit aceste randuri
Lista ar trebui sa inceapa cu Claudiu Voiculet dar am considerat ca este deja consacrat jucan de aproximatib un an si jumatate la nivel inalt.
Cand in viata ta treci printr-o perioada ca o rupere de nori, cu vant si ploaie, tunete si fulgere peste tot in jurul tau, atunci este timpul sa te ascunzi sub umbrela promisiunilor lui Dumnezeu, sa stai linistit si sa astepti sa treaca. Cel care permite furtuna aduce si curcubeul.

Last edited by Adi; 02-07-2006 at 11:16.
Reply With Quote
  #2 (permalink)  
Vechi 02-07-2006, 11:09
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit Vasilica Pacuraru

1. Vasilica Pacuraru 19 ani, nascut pe 11 iunie este deja un tanar jucator consacrat la echipa Farul. A fost promovat de actualul antrenor, sarbul momcilo Vukotic in echipa mare. Pacuraru se anunta un jucator de mare perspectiva al Farului, fost compinent al echipei nationale Under-18.
In amicalele de pregatire din iarna ecestul an tehnicianul Farului s-a bazat foarte mult pe Vasilica. L-a aruncat în luptă, din primul minut, şi l-a păstrat tot meciul pe teren, inclusiv în cele mai dificile partide de verificare, cu Wisla Cracovia şi cu Naţionala Coreei de Nord, desfăşurate în Cipru. Păcuraru declarand atunci (in februarie) că prezenţa sa de până acum, constantă, între titularii Farului, l-a făcut să prindă „destul de multă încredere“. În continuare, fostul internaţional de juniori vrea ca şi în partidele oficiale să aibă aceleaşi prestaţii favorabile. „Sper să îl mulţumesc şi în campionat pe Momcilo Vukotic, să am evoluţii la fel de bune“, spune Păcuraru.

Până acum, micul „rechin“ a fost încercat ca mijlocaş la închidere (cel mai mult), fundaş dreapta sau fundaş central, primul post fiind favoritul său. „Îmi place cel mai mult să joc în această zonă, mă simt cel mai bine ca mijlocaş central“, ne-a precizat numărul 16 de la Farul. Păcuraru consideră că are o mare şansă ca, la o vârstă atât de fragedă, să fie pregătit de un antrenor străin: „Mister are experienţă europeană şi sunt sigur că antrenamentele şi evoluţiile mele sub bagheta sa îmi vor fi de mare folos în viitor“.

Fost om de bază la Naţionala juniorilor născuţi în anul 1987, Vasilică Păcuraru tinde acum spre reprezentativa de tineret. Este conştient însă că intrarea în atenţia selecţionerului Florin Marin nu poate veni decât în urma prinderii unui post de titular şi a evoluţiilor bune de la Farul. „Bineînţeles că mă gândesc şi la Naţionala de tineret, dar, deocamdată, trebuie să joc la echipa de club, să dovedesc că pot evolua în primul «11». După aceea, sunt sigur că voi fi chemat şi la lot“, arată Păcuraru. El este hotărât să fructifice orice prilej care i se va oferi pentru a evolua în echipa de bază şi, de ce nu, pentru a şi înscrie, aşa cum a făcut-o în trei dintre amicalele Farului.

Sport365 & Cuget Liber Constanta
Cand in viata ta treci printr-o perioada ca o rupere de nori, cu vant si ploaie, tunete si fulgere peste tot in jurul tau, atunci este timpul sa te ascunzi sub umbrela promisiunilor lui Dumnezeu, sa stai linistit si sa astepti sa treaca. Cel care permite furtuna aduce si curcubeul.
Reply With Quote
  #3 (permalink)  
Vechi 02-07-2006, 11:10
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit Marius Soare

2. Marius Soare titular aseara in partida din Cupa UEFA intertoto cu Lokomotiv Plovdiv.
Sa ne amintim ceva. Minutul 86 in partida Rapid - Farul 0-0, se pregateste o schimbare la Farul. Soare a fost aruncat în cazanul în clocot din Giuleşti, pentru prima dată în campionatul trecut. Marius are în faţă patru minute care se anunţă infernale, plus alte cinci de prelungire. Deşi dominat de trac la început, nu a ezitat să se ia la trântă cu uriaşii din apărarea Rapidului, de două ori cât el, iar finalul partidei l-a găsit exultând. Trecuse cu bine, cu un 0-0 în Giuleşti, de proba de foc a începutului său de carieră. Iata cateva articole despre el din presa de a doua zi:

La schimbare, îi tremurau picioarele

Rapid - Farul nu a fost meciul de debut al lui Marius în Divizia A. În prima ligă, a jucat în premieră în ultima etapă a sezonului trecut, la un Farul - Apulum 4-0, când a intrat pe teren în ultimele 17 minute, însă, spune el, între cele două partide nici nu încape comparaţie.

„În Giuleşti, am avut emoţii de trei ori mai mari ca la debut. Galeria Rapidului exercită o presiune fantastică. Anul trecut, a fost un meci fără miză, pe teren propriu, cu puţini spectatori şi netelevizat. Acum, am trăit cu totul altceva, cu atât mai mult cu cât, în tribună, erau şi părinţii mei. Oricum, sincer să fiu, nu mă aşteptam să fiu folosit, având în vedere cât de greu era meciul şi ce miză avea. Am jucat cea mai importantă partidă din cariera mea de până acum. Nici la examenul de capacitate nu am avut aşa emoţii mari. Vasilică Păcuraru îmi spunea că, în momentul în care mă pregăteam să intru şi îmi aranjam echipamentul, a văzut cum îmi tremurau picioarele“, a declarat Soare.

Primul balon, trimis în plopi

La schimbare, Vukotic i-a spus puştiului să nu-i fie frică, să joace vârf împins, între fundaşii centrali rapidişti, precum o făcuse până atunci Tibi Moldovan (cel pe care l-a schimbat Marius) şi să ţină de minge. „Marius Constantin m-a luat tare de la început, însă, încet-încet, am început să mă obişnuiesc cu atmosfera. Dacă jucam mai multe minute, poate arătam şi mai mult. De acum înainte, sper să prind de cât mai multe ori lotul, iar, dacă aş juca, măcar aşa, puţin, pe final, ar fi excelent. Eu sunt o fire mai emotivă şi numai jocul mă va ajuta să prind experienţă. Oricum, sunt conştient că mai am mult de muncit“, ne spune Marius, care s-a simţit foarte bine când, la final, l-au felicitat toţi, coechipieri, antrenori, rude, prieteni, colegi de clasă şi antrenorul pe care l-a avut la juniori, Sevastian Iovănescu.

Unii „rechini“ l-au şi tachinat, pentru că prima minge pe care a avut-o a trimis-o în plopi, însă au apreciat eforturile şi trăirile lui Marius din timpul meciului.

18 ani, 18 pe tricou

În turul campionatului 2005-2006, Soare nu a fost în lotul Farului, evoluând pentru divizionara B FC Altay. În retur, a mai fost rezervă într-o partidă, Jiul - Farul 3-1, dar a evoluat aproape în toate meciurile de la Divizia C ale Farului II, înscriind şi patru goluri. La Farul, poartă numărul 18, cel care i-a fost dat anul trecut şi pe care l-a păstrat, căci i-a plăcut cifra, aceeaşi cu vârsta sa din 2005.

Marius ţine neapărat să amintească şi de tehnicianul care i-a ghidat paşii în fotbal, Sevastian Iovănescu, de la a cărui grupă a ajuns la echipa mare şi Păcuraru. „Îi mulţumesc domnului Iovănescu. Cu dânsul am ajuns la prima echipă a Farului. Chiar şi după ce am încheiat junioratul, ne-a dat şi ne dă, în continuare, mie şi lui Vasilică, multe sfaturi folositoare“, punctează Marius Soare.

Reply With Quote
  #4 (permalink)  
Vechi 02-07-2006, 11:11
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit Ionut Larie

3. Ionut Larie - Luna Iunie 2006, Farul este calificata sigur in Intertoto in aceasta vara si se prezinta la Dej la meciul cu CFR cluj cu o echipa formata din jucatori care nu prea au evoluat pana atunci. Cei care au dus greul au ramas la Constanta sa se odihneasca pt ca urma un cantonament de pregatire in Grecia. Pana aici nimic de comentat. tanarul ionut Larie este abnuntat titular in partida de la Dej. Toata lumea spune clar Farul joaca cu rezervele.
Se pleca in cantonamet in Grecia evident cu echipa mare si vina primul meci din Intetoto la Prilep cu Pobeda. Privim echipa de start trimisa de antrenorul Lucian Marinof in teren (Momcilo vukotic urmarea nationala Serbiei la CM) si ne intrebam un singur lucru: Cine este Ionut Larie? Toata lumea intreba atunci cine este Ionut Larie?
Iata echipa care era probabil inainte de partida: FC Farul: Curcă - Farmache, Barbu, Gheară, L. Florea - M. Soare, Voiculeţ, Uşurelu, Senin - Guriţă, T. Moldovan si iata echipa care intrat in teren cu schimarile facute: Curcă - Farmache, Barbu (cpt), Gheară, L. Florea - Guriţă (min. 90, Păcuraru), Larie, Senin, Voiculeţ - L. Mihai (min. 74, Apostu), T. Moldovan (min. 79, M. Soare).
Iata mai jos si raspunsul la intrebarea cine este acest Ionut Larie:

Surpriza Farului din ultimele două meciuri oficiale, tânărul Ionuţ Larie, le-a luat pulsul adversarilor din Intertoto, la Prilep, şi este convins că Pobeda nu are cum să scape neînvinsă în retur

Antrenorii Farului s-au arătat extrem de mulţumiţi, în ultimele două meciuri oficiale ale „rechinilor“, cu CFR Cluj şi Pobeda Prilep, de evoluţia lui Ionuţ Larie. Profitând de nefolosirea titularilor în meciul de la Dej şi de absenţele din Macedonia, tânărul de 19 ani a jucat de fiecare dată în primul „11“, rămânând pe gazon toate minutele. Faptul că, în Ardeal, a debutat în prima ligă, iar apoi, în Macedonia, a susţinut, în condiţiile date, un meci de cupă europeană, aproape că nici nu s-a cunoscut, Ionuţ interpretând excelent postul-cheie care i s-a încredinţat, mijlocaş la închidere. Agresiv, dar şi elegant (la fizicul său de 1,86 m şi 78 kg), bun recuperator, dar şi pasator, longilinul Larie îşi face bine treaba în faţa stoperilor, dar nu se sfiieşte să şi iasă în adâncime, cu mingea la picior. La doar 19 ani (pe care i-a împlinit pe 16 ianuarie), Ionuţ a dovedit o maturitate în joc realmente de invidiat.

Câte puţin din Belodedici şi Vieira
„Normal, e un mare pas înainte în cariera mea. De la Divizia B, am ajuns să joc în prima ligă şi în Cupa UEFA-Intertoto şi nu oricum, ci titular. Sigur, sunt conştient de faptul că, în cele două confruntări, am prins un culoar favorabil, însă pentru mine reprezintă enorm de mult aceste evoluţii în fotbalul mare. Să sperăm că, în continuare, voi progresa continuu, pentru ca antrenorul Momcilo Vukotic să fie mulţumit şi să se poată baza de mine“, a declarat, Larie. Fotbalistul mărturiseşte că, în partida de debut în Divizia A, nu a avut mai deloc emoţii, „având în vedere conjunctura în care s-a jucat şi câţi băieţi de seama mea sau mai mici aveam în echipă“. La Prilep, tracul a fost mai mare, dar, pe parcurs, beneficiind şi de încurajările colegilor, i-a trecut. Din ce a văzut în timpul meciului, Ionuţ este sigur că, la Constanţa, „rechinii“ nu vor avea probleme cu macedonenii (2-0 si Larie din nou titular), îi vor „muşca“ rău. „Îi batem sigur“, se arată optimist Larie, care, chiar dacă, în acest moment, e o comparaţie puţin forţată, aduce, la eleganţă, cu Belodedici, iar ca stil de joc şi ca fizic, cu Vieira.

E farist de mic

Larie este un fost junior al Farului, care a jucat ultima dată, împrumutat, la Portul, în Divizia B. A început fotbalul în urmă cu 11 ani, în curtea „rechinilor“, cu antrenorul Constantin Mareş. Au mai lucrat cu el, apoi, Sevastian Iovănescu şi, în urmă cu trei ani, Lucian Marinof, la Farul II. După episodul Farul, au urmat în cariera sa Midia şi Portul, iar din iarnă s-a întors la clubul-mamă, unde, până la jocul de la Dej, a alternat antrenamentele cu echipa mare cu cele de la formaţia secundă, pentru care a şi jucat constant, la Divizia C, înscriind şi un gol. La Midia şi Portul a purtat numărul 11 pe tricou, dar cum acesta e ocupat la Farul, a luat unul disponibil, 15. În Grecia, îl are coleg de cameră în cantonament pe un alt tânăr, Dănuţ Prodan, cu care a fost coleg la portuari.

Are calităţi, rămâne să le confirme
Antrenorul Vasile Mănăilă, cel care, alături de Mugurel Cornăţeanu, a lucrat cu Larie la Farul II, de când acesta a revenit de la Portul, are şi el cuvinte de laudă la adresa fotbalistului. „Ionuţ este fotbalist de picior drept, cu joc bun de cap, inteligent şi disciplinat tactic pe teren, cu o bună capacitate de efort. Agresiv, bun pasator, caracter puternic. Fără probleme în vestiar şi în relaţiile cu colegii“, l-a descris Mănăilă pe jucător.

Parere personala: Este un jucator cu un fizic excelent pentru varsta sa, foarte calm si cu o foarte buna viziune asupra jocului. Vom mai auzi de el cu siguranta. Nu a jucat aseara in partida cu bulgarii fiind suspendat. A primit cate un cartonas galben in ambele meciuri cu mecedonenii, imi amintesc de cel din meciul de la Constanta printr-o intrare determinata datorita tineretii, increderii si dorintei de afirmare.
Va reveni cel mai probabil in partida retur de la Sofia.

Reply With Quote
  #5 (permalink)  
Vechi 02-07-2006, 11:14
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit Alexandru Matel

4. Alexandru Matel

A debutat in divizia A in ultima etapa a compionatului 2005-2006 CFR Cluj - Farul Constanta desi are numai 15 ani .
Om de bază la grupa 1989 a Farului, mijlocaşul central Alexandru Măţel îl admiră, dintre componenţii echipei mari, pe experimentatul stoper Cristi Şchiopu şi speră să ajungă să îmbrace tricoul alb-albastru al „rechinilor“. „Aş juca pe orice post la echipa mare, dar cel mai bine mă descurc ca mijlocaş“, a precizat Măţel.

Născut pe 17 octombrie 1989, la Constanţa, fotbalistul, care spune că are ca punct forte inteligenţa în joc, dar că mai trebuie să lucreze la viteză, a început fotbalul la ITC, cu antrenorul Virgil Stoian. La Farul, a venit în 1999, la grupa lui Lucian Marinof, iar în prezent, este antrenat de Vasile Mănăilă şi Gică Butoiu. Măţel s-a consacrat ca fundaş central (de unde admiraţia pentru Şchiopu), însă acum a fost avansat la mijlocul terenului, unde dă acelaşi randament.

„Alexandru este un băiat cuminte, disciplinat tactic. Loveşte bine mingea cu ambele picioare şi aduce echilibru în echipă. Am mare încredere în el. Are mari şanse să ajungă la Divizia A. Totul depinde de el, în primul rând să fie sănătos“, ne-a declarat Vasile Mănăilă.

Alexandru Măţel evoluează, cu numerele 6 şi 22, pentru grupa 1989 a Farului, cu care este lider în serie, face parte şi din echipa secundă a „rechinilor“, divizionara C Farul II, şi a efectuat şi câteva antrenamente cu prima formaţie. Are în palmares două titluri de vicecampion naţional (finale pierdute, la Mogoşoaia, cu Pro Luceafărul, scor 2-3, şi la Constanţa, cu FC Braşov, la penalty-uri), un loc 1 la „Cupa Danone“ şi poziţiile 3 şi 4 la „Memorialul Gheorghe Ola“.

Admirator, pe plan extern, al lui Liverpool şi al căpitanului ei, Steven Gerrard, Măţel spune că cea mai mare realizare a sa de până acum este participarea, în Franţa, cu echipa României, antrenată de faristul Constantin Gârjoabă, la turneul mondial al „Cupei Danone“, unde a ocupat locul 7 din 24 de formaţii.

Last edited by Adi; 03-07-2006 at 15:50.
Reply With Quote
  #6 (permalink)  
Vechi 02-07-2006, 11:18
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit Ştefan Gospodin

5. Ştefan Gospodin

Visează să debuteze la Farul

Fundaşul central Ştefan Gospodin este un admirator al lui Cristi Şchiopu şi joacă cu numărul care-i poartă noroc, 13

Fotbalistul de 18 ani Ştefan Gospodin se pregăteşte la divizionara C Farul II pentru a fi urmaşul lui Şchiopu sau al lui Barbu în centrul defensivei „rechinilor“ ori, de ce nu, să şi fie, cât mai curând, partenerul lor într-o apărare de fier.

Născut pe 24 martie 1988, la Constanţa, înalt de 1,82 m şi cu o greutate de 77 kg, Gospodin poate evolua şi mijlocaş central şi este unul dintre oamenii de bază ai lotului naţional al categoriei sale de vârstă, unde are deja o vechime de un an şi jumătate, şapte meciuri oficiale disputate şi acţiuni în Slovacia, Austria şi Turcia. „Sper să debutez cât mai curând la Farul şi să acumulez cât mai multe selecţii, iar la lot să am în continuare succes“, îşi dezvăluie planurile Stefan, cel care îl admiră pe Cristi Şchiopu şi joacă cu 13 pe tricou, număr care consideră că îi poartă noroc.

„De unde şi până unde Gospodin?“, l-am întrebat pe Ştefan despre numele său cu rezonanţe slave, tradus „domn“ în limba română. „Bunicul din partea tatălui s-a născut în Bulgaria“, mi-a răspuns fundaşul, care a început fotbalul la vârsta de 8 ani, la Farul, cu antrenorul Constantin Gârjoabă, şi a câştigat un titlu de campion la sală, la „Memorialul Gheorghe Ola“, iar altă dată a fost finalist.

„Ştefan are forţă, viteză şi îndemânare. După cum se pregăteşte şi joacă, este un exemplu pentru colegii săi. Sper să joace cât mai bine la Farul II, iar ca urmare a acestor evoluţii să intre în atenţia echipei mari, la care să devină component de bază. De asemenea, să nu piardă nici contactul cu echipa naţională“, îl descrie Gârjoabă pe cel pe care îl are şi acum elev, la echipa secundă a „rechinilor“.

Ştefan se mândreşte cu câteva prezenţe alături de idolii săi, la echipa mare, cu care s-a şi pregătit şi a evoluat în partida amicală contra Portului Constanţa. Gheaţa a fost spartă aşadar, urmează confirmarea.

Reply With Quote
  #7 (permalink)  
Vechi 02-07-2006, 11:25
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit Acestea sunt primele 5 episoade dintr-un serial care nu o sa se termine niciodata

Iata ce va urma:

La partida de „Cupă“ de la Mogoşoaia, cu Jiul, „rechinii“ au avut pe banca de rezerve cinci jucători sub 19 ani, doi dintre aceştia fiind şi introduşi pe teren
Crainicul stadionului Complexului Sportiv Naţional de la Mogoşoaia, unde s-a desfăşurat sfertul de finală al „Cupei României“ dintre FC Farul şi Jiul Petroşani, prezintă cele două formaţii. A ajuns la rezervele „rechinilor“. „În poartă, Stanca, iar ca jucători de câmp Apostu, Lupu, Armando Mihai, Daniel Florea, Chirilă şi Liviu Mihai II“, se aude de la staţia de amplificare. Primele două nume nu le ridică sprâncenele a mirare celor din tribună, portarul şi vârful de atac fiind nume cunoscute în lotul Farului, însă următorii cinci fotbalişti sunt iluştri necunoscuţi pentru marea majoritate a spectatorilor, chiar şi pentru mulţi dintre cei veniţi de la Constanţa. Peste puţin timp, misterul se dezvăluie, cei din tribune aflând că Lupu, A. Mihai, D. Florea, Chirilă şi L. Mihai II sunt tineri jucători din curtea Farului (doar Chirilă a trecut, cu aproape şase luni, de 19 ani), componenţi ai Farului II, pe care antrenorul Lucian Marinof a fost nevoit să-i ia în lot pentru acel meci, forţat de multitudinea de indisponibilităţi, nu mai puţin de opt, cu care s-a confruntat.

Cel mai frumos cadou de Moş Nicolae

„Băieţii ne-au primit bine. Sunt foarte de treabă. Nu ne aşteptam să fim opriţi în lot. Ne gândeam că antrenorii urmau să se bazeze pe noi doar dacă nu se refăceau mai mulţi dintre cei accidentaţi. Am primit un frumos cadou de Moş Nicolae“, spun cei cinci. În cantonamentul de la Mogoşoaia, au stat împreună şi în camere, doar Lupu (care nu avea pereche) avându-l coleg pe Voiculeţ. Ionuţ Lupu (16 ani) şi Chirilă sunt constănţeni, în vreme ce Liviu Mihai (doar potrivire de nume cu celebrul şeptar al „rechinilor“), Daniel Florea şi Armando Mihai s-au născut la Târgovişte, în urmă cu 17 ani, venind la Farul, din postura de componenţi ai lotului naţional (cum, de altfel, sunt şi acum), în august 2004. Toţi au trăit o mare surpriză şi bucurie când au aflat că vor sta pe banca de rezerve. De Chirilă şi Florea, ce să mai spunem, când au intrat şi pe teren, au crezut că visează.

Freză a la Guriţă
„A fost o experienţă plăcută. Era frumos dacă şi jucam, dar sunt mulţumit fie şi numai că m-am aflat printre băieţi“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, atacantul Liviu Mihai (numărul 24), născut pe 12 martie 1988, căruia îi plăcea de Cristocea, când acesta era la Farul. „Sunt bucuros că am ajuns la prima echipă, chiar dacă numai pe banca de rezerve. Să fiu în preajma atâtor jucători de valoare este un lucru extraordinar pentru mine“, ne-a precizat şi Lupu (născut pe 1 septembrie 1989). Mezinul Farului (numărul 13 la Mogoşoaia) joacă mijlocaş stânga şi îl admiră pe Guriţă. „Îmi place la el că aleargă foarte tare, ca şi mine“, spune Ionuţ, care l-a copiat pe Gurigol până şi la freză, fiind vopsit întocmai ca veteranul „rechinilor“. Lupu a început fotbalul la CFR, cu antrenorul Dumitru Faitaş, iar, la Farul, de când a venit, a lucrat cu Lucian Marinof. „Sunt mulţumit şi sper să continuu tot aşa. Le mulţumesc antrenorilor că mi-au dat încredere. Sper, de ce nu, să şi debutez la formaţia mare. Sigur se poate“, s-a exprimat şi fundaşul central Armando Mihai. Născut pe 14 februarie 1988, a purtat numele 18 la meci şi îl admiră pe Şchiopu. „De unde prenumele Armando?“, l-am întrebat. „Aşa au vrut naşii. Sigur nu s-au inspirat din telenovele, pentru că, pe atunci, încă nu apăruse aşa ceva“, râde puternicul stoper.

Copia lui Todoran

În minutul 81, George Chirilă l-a înlocuit pe Voiculeţ, primind sarcina să securizeze în continuare zona centrală a terenului. „Când am intrat pe gazon, antrenorul Lucian Marinof mi-a zis că are încredere în mine, că trebuie să ţinem rezultatul şi să acopăr în centru. Am avut şi puţine emoţii, auzind că suporterii noştri strigau împotriva lui...Chirilă. Mi-am dat seama însă, la scurt timp, că era vorba de antrenorul oaspeţilor, Ionuţ Chirilă, nu de mine. În timpul partidei, am vorbit mult cu Lungu, căpitanul echipei, şi cu Liviu Mihai, care se retrăsese din atac în zona mea. Am avut şi câteva faulturi ceva mai tari. Ce să spun, pentru început e bine, dar puteam şi mai mult“, îşi caracterizează evoluţia Chirilă, născut pe 29 ianuarie 1986. A jucat cu numărul 23 („Ca Beckham“, se mândreşte) şi se declară fanul lui Todoran („Cu care şi semăn puţin“). La juniorii Farului, a început cu Ştefan Petcu, după care a fost pregătit, până la final, de Constantin Mareş. Joacă pe partea dreaptă a terenului (fundaş sau mijlocaş), dar poate apărea cu succes şi în centrul liniei mediene.

Cu „Gică Fentă“ la atac

Celui de al doilea puşti care a jucat la Mogoşoaia (chiar dacă numai în prelungirile partidei - când l-a înlocuit pe Liviu Mihai -, şi fără a atinge mingea), Daniel Florea, i se spune „Gică Fentă“ şi toţi au cuvinte de laudă la adresa calităţilor sale de vârf de atac. „«Gică» mi se spune de când m-am dus la fotbal. Primul antrenor a fost Ionel Pitaru. «Fentă» mi-a venit de la Constanţa, mi se pare că Lucian Marinof mi-a zis, pentru că sunt îndrăgostit de minge. Ce sfaturi am primit la introducerea pe teren? Multe nu erau de zis în acele momente. Mi s-a cerut să fac presing, pentru ca adversarii să nu iasă din propria jumătate. Mă bucur că am fost în atenţia antrenorilor şi sper ca şi în continuare să se creadă în noi“, arată Florea („rechinul“ cu numărul 20 la meci), născut pe 17 aprilie 1988, suporter al lui Todoran şi Cristocea. „Gică Fentă“ are două goluri la Naţională (marcate în meciurile cu Norvegia şi Ucraina), în vreme ce Armando a punctat o dată, contra Estoniei.

Reply With Quote
  #8 (permalink)  
Vechi 03-07-2006, 15:48
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit

Urmatorul pe lista aceasta este Florin Neaga component al echipe nationale Under 18 alaturi de inca 2 jucatori de la Farul: Armando Mihai si Liviu Mihai II.
Florin a semnat un contract cu Farul pe 4 ani.
Reply With Quote
  #9 (permalink)  
Vechi 03-07-2006, 16:52
Farul !

Echipa preferata: FARUL
Implicit

bravo ADY......E SUPER THREADU......parerea mea e ca sa aflam si noi de ei.....sa li se rezerve un meci foarte usor in care sa fie introdusi toti sun 19 ani...si sa vedem si noi ce tineret avem....ca vad ca sunt foarte promitatori.:P
Reply With Quote
  #10 (permalink)  
Vechi 08-08-2006, 22:33
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit „Gică Fentă“ şi-a făcut adversarii jaloane

Farul are un puşti de 18 ani care driblează şi fentează cu o uşurinţă uimitoare

În curtea „rechinilor“, se află un mic nestemat. Deşi e uşor ca un fulg, având doar 1,73 m şi 63 kg, atacantul de 18 ani Daniel Florea, zis şi „Gică Fentă“, driblează ca nimeni altul, înnodându-le adversarilor picioarele pe teren. Fanii Farului deja îl ştiu, îl caută şi întreabă de el. La un amical, disputat în iarnă, contra lui Callatis Daewoo Mangalia, Daniel a cules aplauze la scenă deschisă la fiecare acţiune, în care şi-a înşirat oponenţii, pe partea stângă, ca pe mărgele. Apoi, în Intertoto, la Sofia, „Fentă“ a avut o fază în care i-a lăsat pe mulţi cu gura căscată, driblând tot ce i-a stat în cale pe 60 de metri şi fiind la un pas să şi înscrie. Pentru D. Florea, driblingurile sunt totul. Iubeşte la nebunie spectacolul.Driblinguri native
„Fentele mele sunt native, dar şi exersez. Trebuie să repet mult, ca să-mi iasă. Însă, de cele mai multe ori, în timpul meciului, driblingul îmi vine din instinct, pe moment, nu stau să mă gândesc şi să calculez“, explică jucătorul, pentru „Cuget Liber“. Tatăl lui „Fentă“ a fost şi el fotbalist. Fratele său, la fel. Ambii atacanţi şi ambii cu driblingul în sânge. Şi cum unde-s doi trebuie să apară şi al treilea, iată-l şi pe Daniel. „Suntem o familie de sportivi. Tata a jucat, nu foarte mult, la Divizia B, fratele meu s-a ţinut şi el, până la un anumit punct, doar la juniori însă“, dezvăluie atacantul.

Admiratorul brazilienilor
Pe teren, ne uimeşte cu driblinguri atât „creaţie proprie“, dar şi cu unele pe care încearcă să le copieze de la celebri „specialişti în materie“. „Am ca etalon fotbalişti mari. Toţi ne dorim să ajungem aşa. Foarte mult mi-a plăcut Ronaldo, iar mai nou îmi place Robinho, cu care mă asemăn la fizic şi joc“, punctează „Gică Fentă“, care nu are anumite driblinguri la care să ţină mai mult. „Nu fac diferenţa între ele. Îmi plac cele care îmi reuşesc şi creează şi spectacol. Asta am căutat întotdeauna. De mic. Să fac spectacol. Antrenorii şi colegii îmi reproşează că mai abuzez de driblinguri, dar aşa m-am obişnuit, aşa sunt, ce să fac?!“, spune Daniel. Ce preferă, un gol sau un dribling ameţitor? „Dacă aş putea să le combin pe amândouă, ar fi extraordinar“, vine imediat răspunsul.
Gică - de la Dobrin, Fentă - de la Marinof

Daniel Florea ne-a dezvăluit de unde această poreclă a sa, Gică Fentă. Gică i-a zis primul său antrenor, de la Târgovişte, Ionel Pitaru, iar Fentă, actualul secund al Farului, Lucian Marinof. „Când eram mic, mama mă asemăna la joc cu Gicu Dobrin. Toată ziua băteam mingea în parcarea blocului. Nici nu mai urcam în casă. Strigam doar: «Mami, mai aruncă-mi un sandviş!». Văzând asta, mama m-a dus de mână la fotbal. În ziua înscrierii, purtam un tricou cu poza lui Dobrin pe piept. Antrenorul s-a întors spre ceilalţi copii şi le-a zis: «Vi l-am adus pe Gică Dobrin». Şi aşa mi-a rămas numele, Gică. Fentă mi-a spus domnul Marinof, văzând că îmi place să driblez foarte mult“, ne-a precizat Daniel.

Şi-a făcut adversarii jaloane

În partida cu Lokomotiv Plovdiv, de la Sofia, Daniel Florea a început o acţiune din jumătatea Farului, aproape de cercul de la centrul terenului, şi nu s-a oprit decât în corner. Atacantul povesteşte cum a fost: „Am primit o pasă de la Farmache, am preluat şi am dat mingea pe lângă primul adversar. Din dreapta, a venit al doilea, dar am trecut şi de el, intrând în interior şi făcând apoi dreapta. Am ajuns la 16 m, mi-am făcut preluarea pentru şut, dar bulgarul numărul doi, care mă talonase, a reuşit să mă blocheze. Mingea mi-a revenit, am făcut alunecare, în faţa portarului, balonul ducându-se în corner“.

Este internaţional de juniori

Internaţional de juniori, Daniel Florea nu este constănţean, fiind născut, pe 17 aprilie 1988, la Târgovişte. A început fotbalul la 10 ani, la Chindia Târgovişte, la Farul sosind în 2004, alături de Voiculeţ, L. Mihai II şi Armando Mihai. Are multe meciuri la Divizia C, cu Farul II, iar în prezent este în lotul echipei mari, pentru care a jucat la Sofia şi în meciul de Cupă cu Jiul Petroşani şi a mai fost rezervă (în afară de partidele menţionate) la Auxerre şi cu Oţelul Galaţi.
„Vreau să arăt ce pot“

Gică Fentă spune că, la Sofia, i s-a oferit o şansă şi a vrut să demonstreze, să arate ce poate. Speră că i-a reuşit cât de cât. „Acum, rămâne de văzut pe viitor ce va fi. Poate o să mai am ocazia să joc aşa şi poate o să şi înscriu. Până la urmă, asta e important: să înscriu şi să câştige echipa. Iar dacă se poate, să-mi fac şi numărul. Aştept să mi se ofere şi o altă şansă şi voi demonstra. Fapte, nu vorbe. Asta mi-a plăcut întotdeauna. Domnul Momcilo Vukotic pot să zic că admiră că, în ciuda fizicului meu, mă descurc. Cum necum, mă descurc. Dacă e mulţumit ar trebui să-l întrebaţi pe dânsul, dar eu aşa cred“, precizează fotbalistul.
Cuget Liber! Marian Bocai
Reply With Quote
  #11 (permalink)  
Vechi 28-09-2006, 20:37
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit

„Rechinii“ au un puşti care-i seamănă lui Ronaldinho

* Fotbaliştii de la grupa 1995 a Farului visează la clipa când vor juca la echipa mare şi vor ridica stadionul în picioare

Sub ochii antrenorilor Mihai Turcu şi Ştefan Petcu, picii de la grupa 1995 a FC Farul se antrenează zi de zi cu un singur gând: să ajungă la echipa mare a „rechinilor“, să dea goluri şi să ridice stadionul în picioare. Puştii fac fotbal la Farul de patru ani, începând acest sport cu Iosif Bukossy, căruia, apoi, i s-a alăturat şi Constantin Mareş, iar de patru săptămâni puii de „rechin“ sunt pregătiţi de Turcu şi Petcu.

Abia la anul intră în competiţiile conforme cu vârsta lor, dar ei joacă şi de acum, în campionatul judeţean al juniorilor D, unde îi au parteneri de întrecere pe Elpis 2, Portul 2, Tropheum Adamclisi, Oil Terminal, FC Constanţa, Palatul Copiilor, Grup Şcolar „Ion Bănescu“, Callatis şi ITC. Chiar dacă evoluează cu fotbalişti mai mari ca ei, debutul a fost pozitiv. „Am început bine. Sperăm ca la anul să avem mare succes. Până atunci, vom evolua şi la «Memorialul Gheorghe Ola»“, declară Mihai Turcu, pentru „Cuget Liber“.

Din grupa 1995 a Farului, fac parte Ilmaz Abdula, Ferdi Abibula, Vlad Aliman, Florin Braşoveanu, Denis Cărare, Nicola Culeţu, Robert Culeţu, Surian Dede, Marius Fotescu, Ferdi Ghenciu, Sebastian Giuglea, Ionuţ Ianuşi, Răzvan Manolache, Alexandru Moldoveanu, Antonio Piu, Sergiu Sicrieru, Mihai Sterea, George Burcea, Daniel Prodan, Cristian Şerban, Tiberiu Tomoşoiu, Stelian Zguma, Constantin Mihai, Sorin Apostol şi Ionuţ Ichim, toţi fotbalişti care promit şi de care antrenorii sunt mulţumiţi.

„Au îndemânare destul de bună, dar trebuie să mai lucrăm la pregătirea fizică. Oricum, ei cam peste doi ani vor începe să-şi dezvăluie mai mult calităţile“, apreciază Mihai Turcu, fostul fundaş stânga al Farului de acum peste 30 de ani. Cu siguranţă, de nume precum Ghenciu („aleargă foarte mult şi-i seamănă la joc lui Ronaldinho“), Giuglea, Ianuşi sau de portarul Dede vom mai auzi, dar şi colegii lor visează cu ochii deschişi la ziua când vor fi „rechini“ fioroşi.
Cuget Liber! Marian Bocai
Reply With Quote
  #12 (permalink)  
Vechi 05-10-2006, 20:08
Adi's Avatar
Adi Adi is offline
Farul

Implicit

Un puşti de la Farul face 2.618 duble cu mingea

Dragoş Nedelcu este un mic magician al balonului de la grupa 1997 a „rechinilor“, iar Dragoş Lazăr şi Victor Rogoza ţin şi ei aproape

La grupa 1997 a FC Farul, antrenată de Ionel Melenco, este un puşti-minune din Istria, Dragoş Nedelcu. Când începe să facă duble cu mingea, cu piciorul, nu se mai opreşte. Recordul său este de 2.618 duble, stabilit în urmă cu jumătate de an. Pe locul doi la acest capitol se situează Dragoş Lazăr (elev la Şcoala 23), cu 1.140 duble, şi Victor Rogoza (elev la Şcoala 29), cu 400 duble.

„Toţi sunt copii muncitori, cu bun simţ. Dacă se vor ţine de treabă, teoretic doi dintre ei nu au cum să nu ajungă jucători în Divizia A. Au viteză şi au căpătat şi tehnică. Părinţii lor sunt înalţi, astfel că prognoza de creştere indică o valoare de peste 1,82 - 1,83 m“, precizează Melenco, pentru „Cuget Liber“.

Antrenorul explică şi cum s-a înregistrat recordul lui Nedelcu. „La fiecare antrenament, îi pun să facă duble cu mingea. Nedelcu încă de la prima şedinţă de pregătire făcea 3. Apoi, într-o zi, am văzut că nu se mai oprea. L-am întrebat: «La cât ai ajuns?». «La 1.000», mi-a spus. Nu mai făcuse niciodată atât până atunci. L-am lăsat şi, după 30 de minute, s-a oprit la 2.618. Acum, că au mai crescut, nu îi mai las să facă atâtea, pentru că durează prea mult. Exersează cam şapte minute şi se opresc“, povesteşte Melenco.

Face naveta pe ruta Istria - Constanţa

Dragoş Nedelcu, elev la şcoala din Istria, de unde face naveta la Constanţa, pentru fiecare antrenament, a progresat repede şi îl ajută mult la joc pe Melenco. Tehnicianul îl foloseşte acum pe linia de fund, „pentru că nu prea trece nimeni de el, iese bine cu pas şi nu este individualist“. Melenco afirmă că îl poate utiliza pe orice post, când îi va scoate pe copii pe teren mare. „Am încredere în Dragoş. Nu ştiu dacă în ţară sunt zece băieţi ca el“, mai spune antrenorul.

„Vreau să ajung un fotbalist bun la Farul. Idolii mei sunt Mihai Guriţă şi Zinedine Zidane“, ne-a spus şi fotbalistul de nouă ani, care poartă în prezent la antrenamente un tricou alb-negru de la Juventus al lui Del Piero. Şi ceilalţi doi recordmani de la grupa 1997 sunt la fel de „coloraţi“: Lazăr e „albastru“ de Chelsea, ca Lampard, iar Rogoza transpiră într-un tricou din colecţia „Ronaldinho“.
Marian Bocai - Cuget Liber
Reply With Quote
  #13 (permalink)  
Vechi 05-10-2006, 20:22
zapatero's Avatar
fair-play

Data inscrierii: May 2006
Echipa preferata: Rapid
Locatia:
Implicit

offtopic: felicitari Adi si celorlalti suporteri faristi de pe sport365.ro! Imi plac ideile voastre si modul in care sustineti echipa Farul. Iar stirile astea cu micutii jucatori de la Farul sunt cele mai frumoase articole pe care le poti citi itnr-un ziar de sport. Ar fi bine ca tinerii si copiii sa fie atrasi la sport, orice sport. Sportul nu numai ca e sanatos dar e si educativ si le da copiilor o preocupare frumoasa: mai bine sa faca sport decat sa taie frunza la caini.

Felicitari inca o data!
  #14 (permalink)  
Vechi 05-10-2006, 21:21
Farul !

Echipa preferata: FARUL
Implicit

pe gica fenta l`amv azut si eu la farul 2 ...park e numarul 7.......si pe livu 2 .....au dat amandoi gol in meciu cu petrolu braila park......a lu liviu a fost super speectaculos din voleu de la 30 de m
Reply With Quote
  #15 (permalink)  
Vechi 15-11-2006, 22:50
andreicta's Avatar
farist

Echipa preferata: Farul Constanta
Implicit

sa speram k vor fi la fel de talentati si cand vor fi mari,si ca vor juca la farul la fel cum o fac si la juniori
Vechi

Reply

Thread Tools
Display Modes

Reguli de publicare