Forum Sport365
#

Mergi inapoi   Forum Sport365 > In afara sportului > Arhiva
Inregistreaza-te Intrebari frecvente Lista de membri Calendar Arcade Marcheaza Forumurile citite

Reply

LinkBack Thread Tools Display Modes
  #1 (permalink)  
Vechi 07-07-2006, 17:58
X.80.S's Avatar
Senior Member

Data inscrierii: May 2006
Echipa preferata: Team X90
Locatia: Sat Romania
Implicit Ilie Balaci, printul

La un an de la debutul la Stiinta(Jiul Petrosani – Universitatea Craiova 1-1), in 1975, dupa ce Nelu Oblemenco a plecat la Galati, Balaci a fost desemnat capitanul Universitatii. In primele meciuri ale lui Lucescu la echipa nationala ca antrenor, l-a desemnat la fel capitanul echipei. Dar i-a cedat banderola lui Costica Stefanescu. Ca sa fie lider nu-I trebuia un semn anume. I-a fost suficient ca era lider pe teren prin joc.

Sintagma de “print al fotbalului romanesc” pleaca de la faptul ca Ilie Balaci reprezinta si azi cel mai tanar fotbalist care a imbracat tricoul echipei nationale. La debut, Ilie avea doar 17 ani, sase luni si zece zile.
“Inaintea meciului de la Bucuresti cu Italia, m-am dus la Gentile, l-am salutat si l-am intrebat: Parca te stiu de undeva…Cum zici ca te cheama?. Era un joc psihologic. Italianul s-a uitat la mine si s-a facut mai brunet decat era”. Acesta e Ilie Balaci, un regizor care si-a pus de nenumarate ori in scena propriul rol, jucat cu usurinta celui convins ca totul a depins si va depinde de el, nu de altii.

Fantasticul numar 8 de la Campioana unei mari iubiri, a jucat cu adevarat fotbal pana la 27 de ani, adica pana in primavara lui ’84, cand un jucator baimarean, Vasile Arezanov, a taiat cariera celui care fusese desemnat cel mai bun fotbalist roman al anilor 1981 si 1982 si care, cu vreun an si ceva in urma, avusese pe masa o oferta de transfer de la A.C. Milan !
“Craiova s-a nascut si a murit odata cu mine”, spunea Balaci in ’93. A fost o declaratie care a nascut multe controverse. Unii dintre fostii coechipieri s-au simtit lezati. Cert e ca Universitatea cu Balaci a cucerit 3 titluri de campioana(1974, 1980, 1981) si 4 Cupe (1977, 1978,1981, 1983). Dupa accidentarea lui Balaci, Campioana unei mari iubiri s-a ratacit cu fiecare zi, precum o corabie care-si pierde capitanul.

Magicianul alb-albastru domina fotbalul romanesc. Fusese desemnat 2 ani la rand cel mai bun fotbalist roman. Era liderul Craiovei Maxima. A.C. Milan pusese pe masa autoritatilor comuniste o oferta de doua milioane de dolari. Totul s-a sfarsit dureros si urat intr-un meci jucat de U la Baia Mare: victima – Ilie Balaci, calaul – Vasile Arezanov.

“In mai am jucat cu Cehoslovacia la Bucuresti, am pierdut cu 1-0. Apoi, la un meci de campionat cu F.C. Olt, Marian Popescu a cazut pe mine dupa un duel. Asta a fost doar inceputul. M-am refacut, totusi, si am intrat in finala Cupei din ’83, Craiova-Poli Timisoara 2-1. Am plecat cu echipa nationala la un turneu la Paris. Mai erau brazilienii de la Botafogo si Paris Saint-Germain. Am batut Botafogo cu 1-0 si am jucat finala cu PSG. Imi amintesc ca acum. Era minutul 44. Eu, fata in fata cu internationalul francez Janvion. Dau mingea pe langa el, plec si-mi fuge genunchiul. Ruptura de menisc. Pe “Parc des Princes”, stadionul debutului meu la nationala. M-am operat spre toamna. Am reintrat, dar ceva nu mai mergea. In primavera lui ’84, la Baia Mare, m-a accidentat Arezanov. Un atac criminal. Ruptura de ligamente. Cei mai reputati medici mi-au recomandat o operatie in strainatate. Stefan Andrei, ministrul nostru de Externe pe atunci, aranjase sa ma operez in Germania. Dar s-a facut o comisie si s-a hotarat ca ma pot opera si in tara. Le-a fost frica san nu raman definitiv in Germania dupa operatie. In ’81 avusesem, ce-i drept, o oferta de la Bayern, dar daca ar fi fost sa raman, avusesem de atatea ori sansa asta...

De ce nu incetati acest cumplit razboi ?
De ce va ganditi numai la voi ?

PS. http://buruieni.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2 (permalink)  
Vechi 11-02-2007, 03:31
BornWild's Avatar
M-a facut mama OLTEAN!

Echipa preferata: UNIVERSITATEA CRAIOVA
Locatia:
Implicit

Imi era dor de el.....nu stiam ce mai face idolul copilariei mele!

GENIU Figura aparte īn galeria marilor nostri fotbalisti, Ilie Balaci este cel care a transformat fiecare meci īntr-un spectacol, īntr-o minunata īntālnire cu fotbalul

23 martie 1974. Nationala īntālneste īntr-un amical, la Paris, reprezentativa similara a Frantei. Ai nostri pierd cu 1-0, īnsa spectatorii de pe "Parc des Princes" aplauda prestatia tricolorilor. Mai cu seama pe cea a unui pusti cu par balai. Are doar 17 ani, este deja "leu" al Universitatii Craiova, dar visele sale nu se pot opri aici…

In urma cu aproape trei decenii, Oltenia dadea ora exacta īn fotbalul romānesc. Erau vremurile īn care māndria, optimismul nestavilit si vigoarea oltenilor se regaseau sub numele de "Craiova Maxima"! Sau "Campioana unei mari iubiri". Din rāndurile acestei echipe, numele lui Ilie Balaci va zbura peste tribunele stadionului din Banie si va ajunge pe buzele celor de la Bayern München si AC Milan, care au "poftit" la "Minunea blonda", īnsa s-au izbit de refuzul autoritatilor comuniste.

Avea doar opt ani cānd a batut la poarta Centrului de copii si juniori al Stiintei. A intrat, si a "uitat" sa mai iasa. La 14 ani era deja lider la juniori, iar la aproape 17, īn 1973, titular īn prima echipa a Craiovei. Dupa doar o jumatate de an, Balaci īmbraca tricoul nationalei, devenind cel mai tānar fotbalist din istoria primei reprezentative, record nedoborāt nici pāna astazi. A fost desemnat īn doua rānduri cel mai bun fotbalist romān, īn anii 1981 si 1982, si a cāstigat cu Universitatea trei titluri de campion si patru Cupe ale Romāniei. A dominat ani buni vestiarele Universitatii si al nationalei, īnsa placerea nemaīntālnita de a juca i-a fost "furata" prematur, īn ’84, de baimareanul Vasile Arezanov, care si-a "priponit" crampoanele pe ligamentele magicianului. "Ce ironie!", zāmbeste amar Balaci, ajuns acum la aproape 52 de ani. "Mi-am anticipat «sfārsitul»! Dupa debutul la nationala, am spus īntr-un interviu ca vreau sa joc doar 10 ani! «In tot acest timp vreau sa fiu cel mai bun ca la 26-27 de ani, cānd o sa ma las, tuturor sa le fie dor de mine»!", rememoreaza legendarul oltean, īn vreme ce privirea sa albastra si grea sfredeleste fumul unei tigarete pe care o soarbe cu nesat.

Ca antrenor, Ilie Balaci a cucerit peste 20 de trofee, dintre care cele mai importante sunt cele doua Cupe ale Campionilor Africii si Asiei, cu doua echipe diferite, Club African Tunis si Al Ain din Emiratele Unite.

Este tentat sa revina īn fotbalul romānesc

Fostul lider al «Stiintei» a antrenat īn doua rānduri echipa sa de suflet, Universitatea, īnsa ultima data a plecat suparat din Craiova, marturisind ca nu va mai antrena niciodata īn Romānia. Timpul pare sa fie un sfetnic bun, astfel ca Balaci a revenit la sentimente mai bune : «Intr-adevar am zis ca nu, īnsa asa am zis ca ma retrag si la 50 de ani si n-am facut-o. Sincer, m-ar tenta sa antrenez din nou acasa. Acum la noi se joaca altceva, interesul investitorilor e mult mai mare, multe lucruri s-au schimbat īn bine».

SINCER Desi īsi iubeste nespus sotia, Balaci recunoaste ca nu a facut totul pentru a-i arata

Tehnicianul este īmpreuna cu sotia sa, Daniela, de aproape 37 de ani si nu a īncetat niciodata sa creada ca este cea mai frumoasa femeie.

"Am fost coleg de clasa cu Daniela, aveam 14-15 ani. Sunt un tip statornic, īnsa nu pot sa spun ca am fost cine stie ce romantic. Nici nu aveam cum! Ce stiam noi de romantism, eram doar niste copii, cānd ne-am casatorit eu de-abia aveam 18 ani, iar ea nu-i avea īnca īmpliniti. Bine, sa nu fiu īnteles gresit! Nu am fost genul care sa-i aduca basculante de flori la poarta, īnsa am crezut īntotdeauna, chiar si acum, ca e cea mai frumoasa", declara fostul jucator, adaugānd: "Daniela m-a urmat pe oriunde am fost, cānd eram tānar īmi petreceam aproape tot timpul meu liber īmpreuna cu ea. Asta e o alta mare problema a fotbalistului de astazi. Vezi Doamne, «īsi sacrifica cei mai frumosi ani» sau «cāt e de greu pentru biata sotie ca el e mereu plecat īn cantonamente». Prostii! Mai mult timp liber ca un fotbalist nu are nimeni. Pai muncesti cel mult patru ore pe zi, cum sa nu ai timp sa stai cu sotia, sau cine nu īti da voie sa vezi un film sau sa citesti o carte?"

Ilie Balaci este un admirator al trupei Iris, fiind bun prieten cu solistul formatiei, Cristi Minculescu (foto). "Mi-a creat probleme īn casnicie!", glumeste fostul fotbalist. "De ziua mea īn fiecare an primeam cāte o felicitare care se sfārsea «Te pup, Cristi – IRIS!». Nevasta-mea īmi spune odata: «Asta chiar an de an te pupa?». A trebuit sa-l invit la mine sa-l cunoasca Daniela", povesteste Balaci. "In masina, acasa, primul CD pe care īl ascult e īntotdeauna IRIS", marturiseste antrenorul, dupa care zāmbeste: "Chiar si acum īi spun: «Cristi, daca nu eram eu, nu ajungeai asa de mare». Eram la Pitesti si el īn peluza. Prind un voleu, el sare strigānd «Goool!» si unu’ īi sparge buza cu bāta. N-avea buza aia de iepure, nu cānta asa bine!"

La īnceput nu a privit cu ochi buni relatia fiicei sale Lorena cu Eugen Trica

Balaci marturiseste ca a avut īntotdeauna īncredere īn cele doua fete ale sale, Lorena si Liana, si este foarte apropiat de ginerii sai, Eugen Trica si tenismenul Adrian Lungu. "Insa lucrurile nu au stat īntotdeauna asa, cel putin īn cazul lui Eugen… L-am pus capitan dupa ce am preluat Universitatea, īnsa habar n-aveam ca e cu fiica-mea. La o nunta am luat toata echipa si atunci mi-am dat seama ca ceva nu e īn ordine pentru ca Lorena mi-a spus ca vrea sa vina si ea. Era ciudat pentru ca ei nu-i placea sa mearga cu noi. Toata noaptea am stat cu ochii pe ea, dar nu mi-am putut da seama cu cine este pentru ca a stat pe lānga toti, mai putin Trica", īsi aminteste Balaci. "La cāteva saptamāni, īmi spune: «Tata, am un prieten, e Trica!». Mie īmi fuge pamāntul de sub picioare. «Pai, si acum īmi spui? Ce o sa vorbeasca lumea? Uite l-a pus pe ginere-sau capitan!»", povesteste "Marele blond", care marturiseste ca l-a "verificat" pe fotbalist. "Am trimis niste «baieti» sa se intereseze de el ca l-am banuit ca-i tigan!", rememoreaza olteanul, care recunoaste ca s-a īnselat. "As fi regretat toata viata daca-i desparteam atunci. Eugen e un tata si un sot cum nu am mai vazut", īl caracterizeaza Balaci pe ginerele sau, care este din cale afara de atent cu cei doi nepoti ai sai.

INTERVIU / ILIE BALACI Visele "Marelui blond" au fost sa joace cu Dobrin si Dumitrache si sa fie mai bun decāt ei

Spumos, uneori de-a dreptul spectaculos, fostul jucator de geniu are darul sa surprinda cu modul sau direct de a spune lucrurilor pe nume.

Ati fost unul dintre marii nostri fotbalisti. Cum a īnceput?
Cred ca mi-am dorit dintotdeauna sa ajung fotbalist. La 19 ani m-am īntālnit cu fosta mea īnvatatoare, care mi-a amintit ca īn toate compunerile mele scriam ca vreau sa ajung sa joc cu Dobrin si Dumitrache si sa fiu mai bun ca ei. In vara lui ‘73 i-am luat locul de titular lui Ivan. Nu am vazut la el niciun dram de invidie, mi-a īntins māna si mi-a spus: "Pustiule, ai sa ajungi sus de tot!". Un an mai tārziu am debutat la nationala si visele mele deveneau cāt se poate de reale.

De obicei parintii sunt cu cartea…
Eram elev la Liceul Sportiv Nicolae Balcescu. M-au dat afara pentru ca am refuzat sa devin atlet si asa am ajuns la liceul auto. Tata a fost sofer, poate daca era vreun doctor tragea de mine sa ajung macar profesor si nu ma lasa sa aleg sa plec de la atletism!

Ati fost cumva un copil "problema"?
Poate nu ma crezi, dar eu nu stiu cum e sa chiulesti de la scoala, n-am facut-o niciodata! Singurele mele "iesiri" erau meciurile pe bani. Eram deja la nationala de juniori si jucam īn curtea scolii pe 15 lei golul. Faceam echipa cu Piti, Cīrtu si cu fratii Boldici si nu putea sa ne mai bata nimeni. Cu toatea astea īntotdeauna gaseam prosti. Ne asteptau tiganii vinerea si ne provocau, iar sāmbata cereau revansa. Si-apoi duminica, luni, si tot asa…, spre bucuria pusculitei mele!

Universitatea a avut anii ei de glorie cu Balaci jucator. Care a fost secretul acelei perioade?
Craiova Maxima s-a nascut dintr-o conjunctura foarte fericita. Daca nu ma īnsel, ministrul apararii a dat un ordin prin care sportivii de performanta sa faca armata īn localitatea īn care practica sportul. Astfel echipele din Capitala nu ne-au putut "agata". In plus, am avut noroc cu Stroe, un presedinte care avea relatii, influenta si se pricepea si la fotbal. Facea transferuri si sunt convins ca nici macar nu-l īntreba pe antrenor.
Vesnica īntrebare a fotbalului romānesc: cine a fost cel mai bun, Balaci, Dobrin sau Hagi?
Iti voi raspunde cu o alta īntrebare: Care crezi ca este cel mai mare actor? Piersic, Iordache, Amza sau Toma Caragiu? E greu, daca nu imposibil sa-i compari pe Lita, Raducanu, Dumitrache, Dobrin, Hagi ori pe Balaci...

Astfel de fotbalisti sunt acum inexistenti. Din cauza vietii extrasportive…
E o prostie ! Chiar ma distrez cānd aud ca un fotbalist nu mai da randament ca a stat pāna la 12:00 noaptea īn bar. Pai, noi ieseam din crāsme pe la 05:00-06:00. Si acum bea unul un whisky si… gata! A uitat de fotbal! Sa va povesteasca "batrānii" ce meciuri se īncingeau la "Atlantic". Se dadeau mesele la o parte si se juca cu minge facuta din ciorapii balerinelor. Lucrurile stau astfel: vrei sau nu vrei fotbal? Eu, spre exemplu am avut īntotdeauna o deviza: Daca mergi la sprit, atunci sprit sa fie! Daca mergi la femei, femei sa fie! Cānd e de fotbal, atunci joaca fotbal! Problemele apar doar atunci cānd le amesteci.

7 trofee a cāstigat ca jucator (trei titluri de campion si patru Cupe ale Romāniei)

347 de meciuri a jucat Ilie Balaci īn primul esalon, reusind sa īnscrie 84 de goluri

69 de prezente a avut la prima reprezentativa pentru care a marcat 8 goluri

38 de partide disputate īn cupele europene pentru "Marele blond" īn care a dat 7 goluri

2 Cupe ale Campionilor si-a adjudecat ca tehnician cu doua echipe de pe doua continente, Africa si Asia

22 de trofee a cāstigat Balaci ca antrenor la nu mai putin de 11 echipe din 6 tari diferite
Sursa: Prosport.ro
  #3 (permalink)  
Vechi 17-05-2007, 11:03
X.80.S's Avatar
Senior Member

Echipa preferata: Team X90
Locatia: Sat Romania
Implicit

'Mi-au placut fotbalul, aurul si viata!'

In septembrie anul trecut a implinit 50 de ani. Pe Ilie Balaci, istoria fotbalului nostru il retine drept cel mai tanar debutant la echipa nationala. S-a accidentat grav la 27 de ani, cand tocmai avea o oferta de la AC Milan. Se intampla in 1983. Dupa aproape un sfert de veac, Balaci e considerat al treilea fotbalist roman ca valoare, in urma lui Hagi si a lui Dobrin. A fost liderul unei echipe de poveste, Craiova Maxima, despre care ii place sa spuna ca 's-a nascut si a murit o data cu mine. Dupa ce eu m-am accidentat, echipa n-a mai obtinut nicio performanta'.

Libertatea: Ilie Balaci a debutat in echipa nationala la 17 ani, 6 luni si 10 zile. Era 23 martie 1974, iar statistica fotbalului nostru retine ca si azi detii performanta de a fi fost cel mai tanar debutant din istoria echipei nationale.
Ilie Balaci: Nu stiu daca poate fi numita performanta. Performanta e atunci cand castigi cupe, campionate. Eu mi-as dori sa vina cineva intr-o buna zi sa doboare acest record. Am debutat la Paris, contra Frantei, pe 'Parc des Princes', ne-au batut cu 1-0. Dar primul contact cu echipa nationala fusese in iarna, intr-un turneu in Turcia, am jucat doua partide cu Fenerbahce si Altay Izmir. Eu jucam pe atunci si la nationala de juniori si cand veneam la juniori, dupa ce debutasem la nationala 'mare', ma simteam cu adevarat vedeta. Atunci am constientizat ca pot sa devin cineva in fotbal.

Te-ai accidentat cand erai cel mai bun fotbalist al Romaniei si liderul Craiovei Maxima, la doar 27 de ani.
Practic, de jucat am mai jucat pana prin 1987, la Dinamo, deci pana pe la vreo 31 de ani, dar corect este ca la nivelul meu obisnuit am jucat pana pe la 27 de ani, adica prin ?T83 - ?T84. De fapt, imi si amintesc exact cand mi-am dat seama cu adevarat ca nu voi mai fi Balaci cel de altadata... E vorba de un meci cu Poli Iasi, la Craiova, in ?T84, 3-3 scor final. Antrenor la ei era nea Tica Otet, care tocmai plecase de la Universitatea. Am intrat pe teren la 2-1 pentru ei, nea Tica mi-a si zis "doar n-oi fi tu ala care sa schimbi jocul". Ba eu am fost. Am intrat la 2-1 pentru Iasi si din doua pase ale mele s-a facut 3-2 pentru noi. La un moment dat, am incercat o schimbare brusca de directie si am simtit ca ma lasa piciorul. Atunci mi-am dat seama ca totul s-a sfarsit. De fapt, cu cativa ani in urma parca si prevazusem asta...

Ce anume?
Prin 1974, dupa debutul la nationala, am dat un interviu in care spuneam ca vreau sa joc la nivel inalt 10 ani. Zece ani am jucat, nu? Adevarul e ca in acei zece ani obtinusem totul. Castigasem cu Craiova campionate, cupe, eram liderul echipei nationale, fusesem desemnat de doua ori cel mai bun fotbalist al Romaniei, poate si recuperarea dupa cele doua operatii succesive de menisc am facut-o mai superficial, fiindca nu mai aveam o motivatie deosebita. Doar o plecare in strainatate, dar sub Ceausescu acest lucru era imposibil.

S-a vorbit de o oferta a lui AC Milan...
Una de la Milan si alta de la Paris Saint Germain. Cea de la Milan, pentru 2,4 milioane de dolari. A si venit un impresar al lor, Zachini se numea. Era la sfarsitul lui 1982. Eu urma sa primesc 200.000 pe an. Cealalta, de la Paris Saint Germain, in vara lui 1983, dupa un turneu cu echipa nationala la Paris, la care am jucat cu Botafogo si PSG. Au venit insa accidentarile si, in loc de Milano sau Paris, am ajuns pe la Scornicesti, la Targu Jiu ori Drobeta-Turnu Severin.

"Aveam un dosar de Securitate cat un lat de palma. La Dinamo mi l-au 'aranjat'"

Castiga mult in Romania cel mai bun fotbalist?
La Craiova nu erau asa multi bani, ci anumite avantaje, dintre care cel mai de pret faptul ca faceai o facultate. Eu nici macar facultatea aia n-am facut-o, fiindca ma tot amanau cu admiterea, iar de terminat am terminat-o in Bucuresti, dupa ce am venit la Dinamo. La Craiova nici apartamentul nu mi l-au lasat, noroc cu Dinamo care mi-a dat unul vizavi de Facultatea de Drept din Bucuresti... M-ar fi prins Revolutia si fara casa, adica fara ceea ce, la vremea aia, avea tot romanul... De la Craiova am plecat cu un dosar cat un lat de palma.

Dosar de...
Da, dosar de ala de se tot vorbeste acum. Mi-a spus sotia unuia dintre jucatorii dinamovisti, care lucra la Inspectoratul General al Militiei. Zice "Ilie, uite asa ai un dosar" si mi-a aratat cat un lat de palma. Apoi a continuat: "Dar l-au lucrat baietii nostri de a ramas cat un deget"...

Ce era in dosar?
Dumnezeu stie! Ce sa fie? Turnatorii, rapoarte, chestii din astea... Nu era macar cate unul de-al lor dupa noi la fiecare plecare in strainatate? Iar eu nu aveam sefi in tara, daramite in strainatate. Eu ma intalneam mereu cu nea Nicu Munteanu de la Europa Libera, vorbeam, povesteam. La fel cu romani fugiti de mult din tara. Plus ca mai cumparam una, alta... Banuiesc ca "baietii" notau tot, nu? Dar n-am curiozitatea sa-l vad. Ce sa aflu? Cine ma turna si cu ce? Nu devin nici mai bogat, nici mai sarac din cauza asta.

"Cumparam doar aur. Am tot strans, incat adunasem vreo 2-3 kile"

Este adevarat ca Ilie Balaci nu cumpara blugi, tigari, cafea, ci doar aur?

Da. Aurul incapea in buzunarul de la camasa. Dar nu il vindeam. Tineam de el pentru zile negre. Ce era mai scump ca aurul? Eu am luat gramul de aur si cu un dolar, si cu trei dolari gramul, si cu cinci... Zile negre n-au venit, fiindca sarac n-am fost niciodata. Am tot strans, s-au facut 2-3 kile... Poti sa scrii ca lui Balaci i-au placut fotbalul, aurul si viata! ?n 1982, la acel 0-0 cu Italia la Florenta, 'Gazzetta dello Sport' a scris ceva de genul 'cel mai bun fotbalist al Romaniei se cunoaste si dupa cum se imbraca'.

Un seic i-a promis o camila de curse

Din 1991 pana azi ai cucerit o groaza de trofee in fotbalul arab. E mai usor acolo?
Poate asa mi-a fost mie dat sa reusesc printre straini, nu printre ai mei. Nu e deloc usor. E o lume bogata si orgolioasa, important e sa nu te lasi dominat, indiferent cat de multi bani au cei care te angajeaza. Altfel, daca simt ca esti puternic te respecta si mai mult. La Al Ain, in Emiratele Arabe Unite, un seic mi-a oferit in loc de prima un ceas 'Versace' batut cu diamante, care valoreaza 100.000 de dolari. A preferat din respect sa-mi dea ceasul, nu banii. Face parte dintr-o colectie speciala, sunt doar zece asemenea exemplare in toata lumea. Pe cand am antrenat la Al Shabab, entuziasmat ca luasem campionatul, alt seic mi-a promis o camila de curse. Nu s-a tinut de cuvant. O camila din asta valoreaza doua milioane de dolari.

Apari des la meciurile Craiovei de azi. Planuri de viitor?
Este normal, doar Universitatea este echipa mea de suflet. Dar la vara probabil ca voi pleca din nou in fotbalul din tarile arabe. Chiar daca au inceput sa se investeasca si la noi in campionat sume tot mai mari, eu castig acolo intr-un an cam tot atat cat ia cel mai bine platit tehnician la o echipa din Romania, in trei sau patru sezoane de munca in tara.

"Gentile mi-a zis ca ma asteapta in Italia"

TVR 2 difuzeaza emisiunea 'Replay', in care sunt prezentate imagini de arhiva. A fost si meciul cu Italia, din 1983, cu duelul Balaci - Gentile?
Au dat chiar si imaginea cand m-a luat de gat si am facut schimb de tricouri. A fost fair-play atunci, dar pe teren de trei ori ne-am intalnit om la om si tot de atatea ori m-a faultat tare. In rest, l-am plimbat tot meciul, cat era el de Gentile. Vizionasem cu Mircea Lucescu mai multe meciuri ale Italiei de la Mondial. In finala cu RFG, am observat ca neamtul Littbarski a evoluat cand pe stanga, cand pe dreapta si i-a iesit.

Ce ti-a spus dupa meci?
Ca ma va astepta in Italia si-mi va arata cine e Gentile. L-am intrebat de ce in Italia. Mi-a zis ca stia de negocierile lui Milan pentru mine. I-am transmis ca nu se stie, nu e sigur, din Romania se pleaca greu. Din pacate, am avut dreptate eu, nu el.

Preferinte: Mercedes, blugi, ciolan cu fasole

Ilie Balaci a trecut de 50 de ani, dar se imbraca tinereste in blugi rupti trendy si poarta incaltaminte sport. Are mai multe autoturisme de teren, intre care un Ford Expedition si un VW Touareg, dar prin circulatia sufocanta a Bucurestiului prefera sa se strecoare cu un Mercedes SL500 cu doua locuri. A ridicat 4 case in Capitala si inca una la Craiova, acolo unde poposeste des, chiar daca domiciliul sau e in Pipera. 'La Craiova am o gramada de prieteni, care ma asteapta mereu sa ne amintim de tinerete si sa facem un ciolan cu fasole pe cinste, mancarea mea preferata', povesteste Balaci.

"Vindeam si noi cate un meci"

'Campionate se mai castigau si cumparand meciuri, dar la Craiova de unde bani pentru asa ceva? Asa ca noi castigam pe teren si, cand ne permiteam, mai vindeam si noi cate unul... Eu, daca vindeam, vindeam pe cont propriu... Dar au fost meciuri in care adversarii aranjau cu 7-8 jucatori de la noi, dar batea tot Craiova. Ii bateau ailalti doi sau trei jucatori cu care nu vorbise nimeni!', marturiseste Balaci.

De ce nu incetati acest cumplit razboi ?
De ce va ganditi numai la voi ?

PS. http://buruieni.blogspot.com/

Last edited by X.80.S; 17-05-2007 at 11:08.
Reply With Quote
  #4 (permalink)  
Vechi 19-05-2007, 00:15
sorinacio's Avatar
Senior Member

Data inscrierii: Oct 2006
Echipa preferata: UNIVERSITATEA CRAIOVA
Locatia: Timisoara
Implicit

mare fotbalist mai neica,daca nu se accidenta nici nu se auzea de hagi.
Reply With Quote
  #5 (permalink)  
Vechi 27-07-2007, 00:02
Che Guevara's Avatar
Junior Member

Data inscrierii: Jun 2007
Echipa preferata: Universitatea Craiova
Locatia: Havana / Cuba
Implicit

Nu prea are treaba cu modestia Balaci. I-ar prinde bine putina masura in gesturi si-n comportament.
  #6 (permalink)  
Vechi 24-09-2008, 23:19
Cipri's Avatar
Senior Member

Data inscrierii: Apr 2007
Locatia: Craiova
Implicit

Probabil cel mai bun fotbalist roman din toate timpurile !!!
Pacat ca si-a incheiat cariera asa de devreme ... Hagi de la 28 de ani incolo s-a afirmat mai mult , nu ca n-ar fi fost cunoscut ...

VICTOR HANESCU* HORIA TECAU* MARIUS COPIL* ADRIAN UNGUR* ALEXANDRU LUNCANU* VICTOR CRIVOI*
Reply With Quote
  #7 (permalink)  
Vechi 23-11-2008, 16:40
Cipri's Avatar
Senior Member

Implicit

Ilie Balaci, invitatul lui Andrei Vochin la "Zona Verde"

http://www.craiovamaxima.ro/stiri/46...zona-verde.htm

VICTOR HANESCU* HORIA TECAU* MARIUS COPIL* ADRIAN UNGUR* ALEXANDRU LUNCANU* VICTOR CRIVOI*
Reply With Quote
  #8 (permalink)  
Vechi 24-11-2008, 20:16
Cipri's Avatar
Senior Member

Implicit

Balaci: "Ne-a fost ciudă că n-am īnvins Steaua, īn trecut mai mereu o pedepseam"

http://www.craiovamaxima.ro/stiri/46...-pedepseam.htm

Reply With Quote
  #9 (permalink)  
Vechi 26-11-2008, 21:14
Cipri's Avatar
Senior Member

Implicit

Balaci: “Mi i-aş dori la Craiova pe Kun Aguero, pe Diego şi pe Bourceanu”

Fostul mare jucător din Bănie a menţionat cīteva nume de fotbalişti pe care şi i-ar dori, pentru ca Universitatea să meargă "şnur".

"Napoli lucrează ca oricare alt antrenor. Sīnt tehnici jucătorii Craiovei, mai puţin este vīrful, tocmai pe el ni l-am fi dorit să ştie cu mingea. Cămătaru era tehnic. Pentru mine, tehnic este cel care dă mingea acolo unde trebuie, care ştie să intre īn combinaţii. Īmi place foarte tare Bourceanu de la Galaţi. L-am lua, dar doar dacă nu ni se cere pe el cīt s-a cerut pe combinat. Ne mai trebuie un jucător care să o bage īn poartă, sau unul care ştie să ţină mingea, să o paseze īnapoi. Pe Kun Aguero mi l-aş dori la Craiova, conducător de joc l-aş vrea pe Diego de la Werder, plus acest Bourceanu", a mărturisit Balaci la “Zona Verde”.

Reply With Quote
  #10 (permalink)  
Vechi 27-11-2008, 23:47
Cipri's Avatar
Senior Member

Implicit

Ilie Balaci:
“Greu la Vaslui, dar vrem sa ramanem pe 3”

http://www.fcuniversitatea.ro/index.php?idd=2486

Reply With Quote
  #11 (permalink)  
Vechi 30-11-2008, 12:20
Cipri's Avatar
Senior Member

Implicit

Balaci: "La 1-0 am avut o ocazie mare, dar vīrful nostru a dat pe līngă minge"

Managerul general al Craiovei e de părere că alb-albaştrii ar fi cīştigat la Vaslui dacă atīt arbitrii, cīt şi atacanţii Craiovei ar fi fost mai concentraţi.
"Fără să supăr pe cineva, dar trebuia să cīştigăm, pentru că am primit gol īn prelungiri. Consider că poziţia lui Burdujan a fost īn afara jocului. Din păcate, arbitrul a greşit cīnd ne frigea buza mai tare. Ar trebui să fim supăraţi şi pe noi īnşine, pentru că la 1-0, am avut o ocazie mare, dar vīrful nostru a dat pe līngă minge. Am pierdut două puncte importante. Ne pare rău că am pierdut locul trei", a declarat Balaci.

http://www.craiovamaxima.ro/stiri/46...inga-minge.htm

Reply With Quote
  #12 (permalink)  
Vechi 05-12-2008, 23:52
Cipri's Avatar
Senior Member

Implicit

Balaci: "Trică evoluează īn acest moment la 50 la sută din cīt o făcea la Craiova"

Fosta glorie a Craiovei a comentat proaspăta trecere a lui Eugen Trică la Anorthosis Famagusta.
"A făcut bine că a plecat, banii de-acolo nu-i mai găsea la 33 de ani īn Romānia. Trică nu joacă acum cel mai bun fotbal din cariera lui. Eu cred că el evoluează īn acest moment la 50 la sută din cīt o făcea la Craiova. Atunci, la 21-22 de ani, putea juca şi pentru echipa naţională. E singurul lui mare regret", a spus azi Balaci la GSP TV.

Trică a debutat īn prima ligă la 19 ani īn Electroputere Craiova - U Craiova 5-4. El a evoluat timp de 5 sezoane īn Bănie, īnscriind 14 goluri īn campionat pentru alb-albaştri.

http://www.craiovamaxima.ro/stiri/47...la-craiova.htm

Reply With Quote
  #13 (permalink)  
Vechi 15-12-2008, 21:03
Cipri's Avatar
Senior Member

Implicit

Balaci: "Nu ne interesează transferurile, vom da īn continuare credit jucătorilor crescuţi de noi"

Managerul general a analizat prima parte a campionatului şi a mărturisit că echipa se va baza īn continuare pe jucătorii proveniţi din propria pepinieră.

"Sīnt de numai doi ani īn Romānia aşa că nu ştiu dacă Liga I a progresat sau nu īn ultimul timp. Dacă nu erau cele două greşeli mari de arbitraj din tur, Craiova putea fi mai sus.

Nu ne interesează transferurile pentru că avem o echipă competitivă şi vom da īn continuare credit jucătorilor crescuţi de noi. Nu pot nici să confim, nici să infirm interesul nostru pentru Bicfalvi. Nu am spus niciodată că ne tentează un jucător sirian, ci doar am insistat asupra calităţilor unor fotbalişti din ţările īn care antrenat", a spus azi Ilie Balaci pentru gsp.ro.

Nu cred ca e nimeni de acord cu Balaci Macar de 1-2 transferuri ar fi necesare , bineinteles jucatorii sa fie de valoare , nu avem nevoie de toate rebuturile ...

Reply With Quote
  #14 (permalink)  
Vechi 18-12-2008, 22:26
Cipri's Avatar
Senior Member

Implicit

Ilie Balaci:
„Il bagati prea mult in seama pe Becali, nici oamenii carora le-a facut case n-au avut incredere in el”

Managerul Universitatii a ripostat dur la adresa lui Gigi Becali, care pomeneste de o presupusa geanta cu bani pe care fostul lider al Craiovei Maxima ar fi avut-o la un meci din sezonul trecut. Ilie Balaci a afirmat ca in patronul din Ghencea nici macar oamenii carora le-a facut case nu au avut incredere.

„In legatura cu aceasta stenograma, in care se pomeneste numele meu, imi pare rau de un singur lucru, ca oierul sef, asa cum se autointituleaza acest Gigi Becali, nu-si mai amintea numele meu. Vreau sa-i spun ca atunci cand mie imi canta imnul, el era la nu stiu ce cafenea din Dorobanti, sau mulgea oile si facea branza.

Cum poate el sa spuna ca am luat bani de la CFR Cluj? Adica eu vroiam sa-i fac rau ginerelui meu, Eugen Trica? Numai un anormal poate gandi asa, numai un sifilitic i-ar face rau familiei lui. La meciul cu Steaua n-am vrut sa stau in tribuna oficiala, pentru ca, gandeam atunci si gandesc si acum, ca poate nu e bine sa stai cu oierii.

Eu am auzit ceva si am luat-o atunci drept gluma, si ca o gluma o iau si acum, doar daca nu cumva baiatul e deranjat. Il bagati prea mult in seama pe Becali, din pacate. Daca nici oamenii carora le-a facut case nu l-au votat, deci n-au avut incredere in el, cum puteti avea dumneavostra incredere in Becali?

Nu ma deranjeaza prostia asta, ma lasa rece, pentru ca oamenii stiu ca sunt curant, nu as face prostii din astea. M-a deranjat mult mai mult modul la care vorbea Becali de mine, nu ma cunostea pentru ca probabil nu avea televizor cand eu jucam la echipa nationala.”

http://www.fcuniversitatea.ro/index.php?idd=2573

Reply With Quote
  #15 (permalink)  
Vechi 18-12-2008, 22:50
Cipri's Avatar
Senior Member

Implicit

Balaci īl atacă dur pe patronul Stelei

"Cānd eu jucam la naţională, Becali nu avea TV la stānă!"

Managerul Universităţii Craiova, Ilie Balaci, l-a atacat dur pe patronul Stelei, după ce Gigi Becali a declarat, conform stenogramelor, că oficialul juveţilor ar fi luat bani de la CFR Cluj. Balaci a fost deranjat şi de faptul că latifundiarul nici măcar nu īi ştia bine numele, exprimāndu-se īn timpul unei convorbiri telefonice cu Adrian Mititelu cu "Ăla...Balaci".

"Nu am vrut să stau īn tribuna oficială pentru că atunci mă gāndeam că nu e bine să stai cu oierii. Cel mai mult m-a deranjat că a zis "Ală, Balaci". Probabil că atunci cānd eu jucam la echipa naţională, el nu avea televizor la stānă şi nu avea de unde să mă cunoască. Mi se pare o glumă... Cred că e băgat prea mult īn seamă. Dacă nici cei cărora le-a făcut casă nu l-au votat ... atunci cine să mai aibă īncredere īn Becali?! Pot să bag māna īn foc că Universitatea Craiova nu ar fi făcut niciodata asta.", a spus Balaci la gsptv.

Reply With Quote
  #
Vechi

Reply

Thread Tools
Display Modes

Reguli de publicare