Tricolorele intalnesc Slovacia in play-off

Echipa naţională de handbal feminin a României va întâlni Slovacia în play-off-ul Campionatului Mondial din 2013, conform tragerii la sorţi ce a avut loc la Belgrad.
mai multe »
Muntenegru e stapana semicercului

Echipa naţională de handbal feminin a Muntenegrului a câştigat Campionatul European din Serbia, după ce a învins, la Belgrad, cu scorul de 34-31 (12-11, 24-24, 28-28) după patru reprize de prelungiri.
mai multe »
Lotul largit al Romaniei pentru Campionatul European de Handbal

Gheorghe Tadici, antrenorul nationalei de handbal feminin a Romaniei, a anuntat lotul largit pentru Campionatul European.
mai multe »
Cel mai bun handbalist din lume a fost arestat! Karabatic risca 5 ani de inchisoare!

Francezul Nikola Karabitic, cel mai bun handbalist din lume, a fost arestat de politia franceza, fiind banuit ca alaturi de alti colegi de la Montpellier ar fi trucat un meci.
mai multe »
Start ratat in Champions League: IK Savehof - HCM Constanta 35-31

HCM Constanta, campioana Romaniei, a fost invinsa in primul meci din Champions League de suedezii de la IK Savehof, scor 35-31, disputa contand pentru Grupa B.
mai multe »
U Jolidon Cluj a invins pe Rostov-Don, scor 23-22, si s-a calificat in grupele Ligii Campionilor

Vicecampioana României la handbal feminin, U Jolidon Cluj, s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, după ce a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 23-22 (13-11), formaţia rusă Rostov-Don, în finala turneului preliminar desfăşurată în sala Horia Demian.
mai multe »
Trofeul Carpati la handbal va avea loc la Oradea

Oradea va găzdui la 5-7 octombrie tradiţionala competiţie de handbal feminin Trofeul Carpati.
mai multe »
Nationala de handbal feminin joaca la Arad

Reprezentativa națională de handbal feminin va susține, la Arad, în 3 decembrie, un meci amical cu Olanda, acesta fiind ultimul test al fetelor lui Tadici înaintea Europenelor din Serbia.
mai multe »
Tadici a anuntat lotul pentru Trofeul Carpati

Gheorghe Tadici, antrenorul echipei de handbal femimin a Romaniei, a anuntat lotul pentru Trofeul Carpati, care se va desfasura, la Oradea, in perioada 7-8 octombrie.
mai multe »
Gigi Becali: Vreau sa salvez Oltchimul!

Echipa de handbal Oltchim Ramnicu Valcea se afla intr-o situatie foarte dificila si ar putea primi ajutor de la oamenii de fotbal, Gigi Becali, patronul Stelei, fiind dispus sa investeasca, dar nu singur.
mai multe »
Cristian Gatu: Situatia lui Oltchim e grava!

Cristian Gatu, presedintele Federatiei Romane de Handbal, anunta ca situatia lui Oltchim Ramnicu Valcea este grava si din acest motiv a cerut sprijinul ANST.
mai multe »
HCM Constanta a intrat in grupele Ligii Campionilor

HCM Constanta s-a calificat in grupele Ligii Campionilor, dupa ce a invins, pe teren propriu, cu 26-21, pe slovacii de la Tatran Presov.
mai multe »
Cristina Neagu: Sper ca in cateva luni sa fiu gata de joc

Cristina Neagu, cea mai buna handbalista a lumii in 2010, si-a reluat antrenamentele, dupa ce un an si jumatate a fost accidentata, si spera ca in cateva luni sa poata juca din nou pentru Oltchim.
mai multe »
Amandine Leynaud a semnat cu Oltchim

Formatia din Ramnicu Valcea transfera pe banda rulanta. Dupa ce au obtinut semnatura jucatoarei Allison Pineau, Oltchim a transferat-o si pe Amandine Leynaud.
mai multe »
Radu Voina nu s-a gandit la demisie dupa esecul de la Campionatul Mondial

Selecţionerul naţionalei de handbal feminin a României, Radu Voina, a declarat, miercuri, la revenirea în ţară, că nu s-a gândit la demisie după eliminarea echipei tricolore din optimile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia.
mai multe »
Campioana mondiala Rusia, eliminata in sferturi la CM din Brazilia

Rusia, cvadrupla campioană mondială la handbal feminin şi deţinătoare a trofeului, a fost eliminată, miercuri, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, de echipa Franţei, scor 25-23 (13-12), partidă ce poate fi considerată şi o reeditare a finalei competiţiei din 2009.
mai multe »
IHF anunta ca echipa feminina de handbal a Romaniei este calificata la turneele preolimpice

Naţionala feminină a României s-a calificat la turneele preolimpice graţie medaliei de bronz de la Campionatul European din 2010, "prinzând" astfel primul loc atribuit Europei, din două posibile, potrivit unui comunicat postat de Federaţia Internaţională de Handbal pe site-ul său oficial.
mai multe »
Radu Voina: Nu le putem reprosa nimic jucatoarelor, atat au putut

Antrenorul echipei naţionale a României, Radu Voina, a declarat, luni, că nu le poate reproşa nimic jucătoarelor sale, care s-au luptat până în ultimele momente ale meciului cu Croaţia, pierdut cu scorul de 27-28, în optimile de finală ale CM.
mai multe »
Romania a ratat calificarea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin

Echipa naţională de handbal feminin a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, după ce a fost învinsă, luni, de reprezentativa Croaţiei, scor 28-27 (15-18), în optimile de finală ale competiţiei.
mai multe »
Romania-Croatia, in optimile de finala ale CM de handbal din Brazilia

Naţionala de handbal feminin a României va întâlni reprezentativa Croaţiei în optimile de finală ale CM din Brazilia, rezultatele de vineri stabilind toate echipele calificate în prima fază eliminatorie a competiţiei.
mai multe »
Infrangere pentru Romania in ultimul meci din grupa C, scor 20-39 cu Franta

Naţionala de handbal feminin a României a încheiat meciurile din grupa C a CM din Brazilia cu o înfrângere, vineri, în faţa vicecampioanei mondiale Franţa, scor 20-39 (12-20) şi a terminat grupa pe locul 3.
mai multe »
Nu ne revenim din lovituri: Brazilia – Romania 33-28

Nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut primul meci de la Campionatul Mondial din Brazilia, scor 28-33, chiar in fata echipei gazda.
mai multe »
Rezultate din etapa a X-a a Ligii Nationale de handbal masculin

CS Caraş Severin a învins, miercuri, cu scorul de 32-26 (17-11) pe Energia Pandurii Tg. Jiu, în etapa a X-a a Ligii Naţionale la handbal masculin, într-un meci amânat deoarece ambele echipe au jucat în cupele europene la finalul săptămânii trecute.
mai multe »
Romania, remiza cu Japonia, scor 28-28, si calificare in optimi la CM din Brazilia

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat în optimile Campionatului Mondial din Brazilia, după ce a remizat, scor 28-28 (13-12), cu selecţionata Japonia, în grupa C a competiţiei.
mai multe »
Adversarele echipelor romanesti de handbal masculin in cupele europene

Patru echipe româneşti de handbal masculin şi-au aflat, marţi, adversarele din optimile de finală ale Challenge Cup, Cupei Cupelor şi Cupei EHF, la tragerea la sorţi de la Viena.