Reactualizat la:

Liga I | Victorie la debutul lui Contra ca antrenor al lui Poli: Timisoara - Sportul 2-1

Cristian Scutaru a fost decisiv in victoria obtinuta de FC Timisoara in fata Sportului Studentesc, scor 2-1, intr-o partida din etapa a VIII-a a Ligii I.

Rectifica

Incepand cu aceasta runda, FC Timisoara are un nou antrenor, pe Cosmin Contra, care l-a inlocuit pe Vladimir Petrovic, instalat selectioner al Serbiei. Desi a fost numit antrenor principal, Contra nu a renuntat la cariera de jucator, fiind hotarat sa intre pe teren ori de cate ori este nevoie. In sapte etape cu Petrovic antrenor, Timisoara nu a castigat decat doua partide, insa nu a pierdut niciuna.

In prima repriza nu au fost prea multe ocazii de gol, dar s-au inscris doua goluri. Scorul a fost deschis de bucuresteni, Nichita Patriche marcand cu o lovitura de cap din sapte metri in minutul 15. Banatenii au egalat in minutul 29, dupa ce Cristian Scutaru a marcat cu umarul din sase metri, dupa o centrare de pe partea dreapta expediata de Ianis Zicu.

La zece minute de la startul partii a doua, Zicu a executat destul de bine o lovitura libera de la 18 metri, respinsa in lateral de Niculescu. In minutul 68, Curelea a scapat din marcajul lui Cisovky si a tras la poarta, insa Pantilimon a intervenit bine. Un minut mai tarziu, Zicu a prins un voleu sanatos de la aproximativ 22 de metri, respins de Niculescu. Scutaru a marcat din nou, in minutul 72, cu o puternica lovitura de cap din sapte metri. Cu zece minute inainte de finalul partidei, Axente a trimis un lob de la 17 metri, insa nu a avut noroc, mingea lovind transversala. Intrat pe teren in minutul 82, Contra a fost foarte aproape da a marca in propria poarta in minutul 90, mingea ducandu-se in bara.

Filmul meciului

Min. 15: GOL Sportul! Patriche marcheaza cu o lovitura de cap din sapte metri, dupa un corner de pe partea dreapta;
Min. 29: GOL Timisoara! Dupa o centrare trimisa de Zicu, Scutaru marcheaza cu umarul din sase metri;
Min. 55: Niculescu respinge in lateral sutul trimis din lovitura libera de Zicu;
Min. 68: Curelea scapa de Cisovky, dar sutul sau este respins de Pantilimon;
Min. 69: Niculescu respinge voleul trimis de Zicu de la 22 metri;
Min. 72: GOL Timisoara! Scutaru inscrie cu o puternica lovitura de cap din sapte metri;
Min. 80: Mare ocazie pentru Timisoara! Axente trimite un lob de la 17 metri, mingea lovind transversala;

FC Timisoara - Sportul Studentesc 2-1 (1-1)
Stadion:
"Dan Paltinisanu" - Timisoara
Marcatori: Scutaru '29, '72 / Patriche '15
Cartonase galbene: Cisovsky '88, Zicu '90+2 / Maxim '45, Cruceru '54

Timisoara: Pantilimon - Helder (Luchin '72), Burca, Cisovsky, Scutaru - Bourceanu (Tames '56), Alexa - Zicu, Magera (Contra '82), Curtean - Axente
Rezerve neutilizate: Taborda, Goga, Chiacu, Mansour
Antrenor: Cosmin Contra

Sportul: Niculescu - Ciupe, Patriche, Ghinga, Farmache - Postolache (Chihaia '77), Cruceru, Patrascu, Maxim (Tirnacop '79) - Nicola (Ferfelea '57), Curelea
Rezerve neutilizate: Popescu, Beta, Cazan, Lung
Antrenor: Viorel Moldovan

Arbitru: Mugurel Draganescu (Breaza); Asistenti: Cristian Nica (Ploiesti) si Ioan Barjac (Zalau)